پنج گام اصلی در تولید محتوای سایت‌ها

تولید محتوا چگونه است ؟
اردیبهشت ۷, ۱۳۹۷
برنامه ریزی جهت تولید محتوای سایت
آذر ۲۷, ۱۳۹۷

پنج گام اصلی در تولید محتوای سایت‌ها

هنگامی که سعی می‌کنید محتوای مناسب و فوق العاده‌ای را تولید نمایید ، خوب است فراموش نکنید که همه‌ی محتواهایی که در سایت‌ها قرار می‌گیرند ، دربرگیرنده‌ی پنج گام و فاز ویژه و اختصاصی می‌باشند.

فراموش نکنید که این فازها و گام‌ها می‌بایست به گونه‌ای اثربخش و سودمند صورت پذیرند. این گام‌ها و فازها براین پایه‌اند:

مرحله نخست تولید محتوا ، تولید یک الگو و برنامه کامل و فراگیر

بااهمیت‌ترین اساس و پایه در پروسه برنامه ریزی و ساختار ، دارا بودن یک الگو و برنامه مشخص و فراگیر می‌باشد. در پروسه تولید محتوا ، فاز طراحی دربردارنده‌ی دقت داشتن به موارد اصلی و مهم می‌باشد. پرسش‌های متداولی که در این فاز جواب داده می‌شود حاوی ، انتخاب متن و مطالب ، مشخص نمودن بازیدگنندگان حقیقی و برنامه زمانی می‌باشد. به طور نمونه ، محتوای یک صفحه منبع و کلیدی در یک بند و سطر قصیر ، عبارات خلاصه و گزیده و یا ولو فقط با نظر به موارد اصلی تحریر گردد. صفحه‌های فرعی و جنبی شاید طویل‌تر و نکته سنج‌تر نوشته شوند. دقت نمایید تمام این موارد می‌بایست از قبل طراحی گردد. نوشتن متن صفحه آغازین بسیار پراهمیت می‌باشد چرا که این صفحه فراوان‌ترین اثرگذاری را بر گیرایی و جلب نظر مشاهده کنندگان و مشتریان دارد.

مرحله دوم ، چکیده نویسی و تلخیص

زمانی که طرح به گونه‌ای صحیح ایجاد گردد ، می‌شود چکیده‌ای از آن را آماده و کامل نمود. چکیده فهرستی از موارد و مطالب اصلی می‌باشد که در هر قسمت و صفحه سایت تولید می‌گردد. شرح و یادآوری مطالب و موارد اصلی قطعاً در این گام مطلوب  می‌باشد. چرا که مقصود اصلی در این فاز ، دست یافتن به یک چکیده عام و جامع از محتواست. برای برگردان‌ها و یا نوشته‌های به خصوص ، تلخیص می‌بایست از یک پیشگفتار ، یک پیکره‌ی کلیدی و پایه و یک برداشت و استنتاج شکل گیرد.

مرحله سوم ، تولید یک پیش نویس گیرا و کاربرپسند

پیش نویسی گیرا و کاربرپسند  می‌باشد که در آن عبارات اصلی و برجسته متن و موضوع در مجاور هم گذاشته شده باشند. اصلی‌ترین مساله درباره‌ی پیش نویس پایانی آن است که محتوای آن می‌بایست به شکل تلخیص شده  و سودمند و گیرا تحریر گردد و غالباً از نظر درون مایه فراوان باکیفیت باشد.

مرحله چهارم ، مرور و بررسی پیش نویس تهیه شده

در محتوای پیش نویس می‌بایست تا هنگامی که برابر با ویژگی‌ها و مشخصه‌های دلخواه دارنده سایت نباشد ، در آن بازبینی لازم انجام گیرد. هر مطلب و محتوایی که می‌نویسید ، احتیاج به ویرایش و بازنویسی دارد تا مطمئن گردید که محتوای جامع و بی‌نقصی تولید کرده‌اید و مطالب و نوشته‌های اصلی را در بر گرفته است. بررسی محتوا دربرگیرنده بازبینی متن و نوشته‌های باکیفیت ، بررسی صرف و نحو و قواعد نوشتاری ، بازبینی شیوه نگارشی و در بعضی موارد بازبینی و مرور منابع می‌باشد.

مرحله آخر ، ویرایش محتوای کلی و مطالعه‌ی پایانی

در انتها ، محتوای ولید شده به فاز بازبینی و مطالعه پایانی وارد می‌شود. در این گام همه موارد و نکات جز به جز  ، مشابه درستی نوشته‌ها و متن‌ها ، چارچوب بندی و شکل ، تصویرسازی و طرح سایت در مرحله پایانی مجدداً مرور و بازبینی می‌گردد. در حقیقت ، بهتر است که اصلاح کننده شخص دیگری باشد تا به گونه‌ای متمایز و یا دید تازه‌ای محتوای سایت را مرور و بازبینی نماید. در صورتی که در هر فاز از پروسه ، طراحی و تولید متن  به طور درست انجام گیرد ، تولید پایانی عالی و منحصربه‌فرد و در مدت اندکی به بازده و حاصل دلخواه و مورد هدف دست می‌یابد.

چطور یک متن و نوشته عالی و منحصربفرد ایجاد نماییم؟

داشتن طرح و تصویر ذهنی برای ایجاد محتوا

نخستین گام در ایجاد متن برای سایت‌ها ، تصویرذهنی از طرح موردنظر می‌باشد. مطالب نوشته‌ها و فصل‌ها می‌بایست در گام نخست واضح و معلوم باشند و آنگاه بر پایه‌ی آن‌ها طرح ریزی و اندیشه سازی گردد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد تولید محتوا سایت به این صفحه مراجعه نمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *